Skip to main content
Domovská stránka » Věnované rodinám » DŮLEŽITOST ZUBNÍ PÉČE A HYGIENY U DOSPÍVAJÍCÍCH
ADVERTORIAL

Během dospívání mladí lidé procházejí mnoha změnami (a s nimi i jejich chrup). Aby se vyhnuli komplikacím, správná péče o zuby je zásadní.

Anna Hájková, DiS.

diplomovaná dentální hygienistka, členka Prezidia ADH ČR

Zdraví stálých zubů je klíčové nejen pro funkci žvýkání a artikulace, ale také pro sociální interakci. Poruchy zdraví zubů, jako jsou kazy, zbarvení nebo absence zubů, mohou mít významný vliv na sebepojetí a psychické zdraví. K prevenci těchto problémů je nezbytné, aby rodiče hráli aktivní roli při motivaci v dodržování pravidelné ústní hygieny. Jednou z možností zlepšení návyku dentální hygieny je využití detektoru plaku, neboť slouží k jeho vizualizaci, a to značně pomáhá v motivaci při čištění. Důležitým aspektem pro udržení orálního zdraví jsou návštěvy dentální hygienistky minimálně 2× ročně. V zubní ordinaci odborník zkontroluje stav chrupu, doporučí správné pomůcky k čištění na míru a vysvětlí konsekvence nesprávného čištění. Pro dospívající bývá velmi důležitý estetický aspekt. K získání aktivní spolupráce lze po dosažení 18 let využít k motivaci i dnes častý zájem o bělení zubů. Bělení lze podstoupit pouze v případě zdravých zubů a dásní a na základě indikace zubního lékaře.

lacalut

V případě nutnosti nasazení fixního aparátku při ortodontické léčbě vzniká v ústech pacienta řada retenčních míst pro mikrobiální povlak. Představme si je jako překážky, kolem kterých se povlak ukládá a jsou složitější na čištění. Standardně to bývají tzv. zámečky, které jsou spojeny drátěnými oblouky a gumičkami. Pokud nebude adolescent řádně poučen o technice čištění a nebude mu věnovat náležitou pozornost, vzniknou na sklovině tzv. demineralizace, což je nevratné poškození skloviny. Klinicky mají pak pacienti chrup krásně rovný, ale vidíme na něm nevzhledné skvrny. Tyto defekty znamenají nejenom estetický problém, ale jsou to místa, kde je sklovina oslabená a poškozená.

lacalut

Při nedostatečném čištění, zejména mezizubních prostor, můžeme v ústech pozorovat zánět dásní, odborně gingivitidu, která je díky hormonálním změnám mnohem výraznější a dramatičtější. Často právě hormonální změny v režii estrogenu, progesteronu a testosteronu způsobují komplikaci zánětu dásní, tzv. hyperplastickou gingivitis – to si představme jako extrémně nateklou dáseň. Takovým stavům je třeba předcházet, jelikož jejich léčba bývá náročná pro všechny zúčastněné.

Je třeba tedy používat mezizubní kartáčky (mezi zuby i mezi zámečky rovnátek), které musí nakalibrovat dentální hygienistka na míru, jednosvazkový kartáček, klasický ideálně rovně střižený a měkký či kartáček elektrický, případně ortodontický. Bez plaku nevzniká ani zánět dásní, ani kaz, tudíž jeho mechanické odstranění pomocí správné techniky je alfou a omegou principů orálního zdraví.

Next article