Vzdělávání a rekvalifikace už nejsou jen poslední možností, ale klíčovým nástrojem profesního růstu. Lidé stále častěji vnímají změnu oboru jako příležitost k rozvoji, lepším podmínkám i vyšším výdělkům. Jak se ale s touto změnou vypořádat a kde začít?

Petra Drahoňovská
Kariérová poradkyně a firemní koučka, lektorka, zaměřená na interní kariérní rozvoj a outplacement

Lucie Václavková
Kariérová poradkyně a lektorka se zaměřením na kariéru žen a profesní tranzice
Vnímají lidé změnu oboru jako běžnou součást kariérního růstu?
Lucie: Průzkumy ukazují, že lidé považují vzdělávání za důležité, třetina je ochotná do svého vzdělávání investovat vlastní prostředky. Za hlavní přínosy považují to, že se vyvíjejí a profesně rostou, posilují důvěru ve vlastní schopnosti, rozvíjí svůj potenciál a dělají svoji práci líp. Uvědomují si, že mohou díky tomu získat lépe placenou práci. Ne všichni ale vnímají změnu oboru jako příležitost. 36 % lidí by nevadilo obor změnit, protože to obohacuje dovednosti, 34 % lidí se chce držet svého oboru, protože úkrok stranou by znamenal začínat znovu.
Souvisí podle vás změna kariéry se změnou myšlení?
Petra: Je rozdíl mezi uchazečem, který ví, co chce, a druhým člověkem, který má podobné kompetence, ale jistý si není. Zkušený personalista to pozná. Nastavení myšlení pro akci v náročné situaci pomáhá jít systematičtěji za definovaným cílem a dokáže nás podržet i v náročných obdobích.

Co dnes lidi nejčastěji vede ke kariérní změně?
Lucie: Průzkumy ukazují na peníze. Mezi další důvody patří lepší přístup k lidem, lepší kolektiv, lepší náplň práce, aj. To potvrzují i naše zkušenosti s klienty, kdy se ukazuje, že konkrétní osobní důvody pro změnu bývají velmi rozmanité.
Petra: Dále u klientů vidíme hledání flexibility práce (zejména v kombinaci s rodinnou a/nebo zdravotní situací). Někteří klienti ale změnu dělají i z důvodu odhadu, kam se jejich segment trhu práce bude v budoucnu ubírat.
Co poradíte člověku, který cítí, že potřebuje změnu, ale neví, kde začít?
Lucie: Začít tam, kde je. Všímat si toho, jak mu v jeho situaci je, co mu vyhovuje a co mu nevyhovuje, ať už co se týče podmínek práce, tak té její náplně.
Petra: Od počátečních myšlenek, které běží v hlavě, si začít ty nápady, pocity dávat na papír, vypsat si je, dále to začít verbalizovat – pokus formulovat jasně a srozumitelně prvotní nápady, myšlenky našemu okolí bývá silným hybatelem. Dalším krokem pak může být hledání informací o lidech, kteří podobnou profesní změnu prošli. Jak na to šli, co jim pomohlo.