Skip to main content
Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » JAN MÜHLFEIT: JE DŮLEŽITÉ SOUSTŘEDIT SE NA CESTU, A NE NA VÝSLEDEK
(RE)start pracovního trhu

JAN MÜHLFEIT: JE DŮLEŽITÉ SOUSTŘEDIT SE NA CESTU, A NE NA VÝSLEDEK

Foto: archiv J.M.

Rozhovor s globálním stratégem, koučem top manažerů, umělců a olympijských vítězů a autorem bestselleru Pozitivní leader Janem Mühlfeitem. 

JAN MÜHLFEIT

Český manažer, globální stratég, kouč a mentor

O zaměstnancích mluvíte jako o primární hodnotě každé firmy. Vnímáte, že takto na zaměstnance nahlíží i většina českých firem nebo stojí na zcela jiných principech?

Nejdříve bych chtěl vysvětlit, proč si to vlastně myslím. Nezáleží na tom, zda mluvíme o businessu nebo sportu, jediné, co konkurence nemůže zkopírovat, jsou zaměstnanci. U českých firem jsou v tomto přístupu velké rozdíly, není to dáno ani tak velikostí firmy jako vedením. Za posledních 20 let se situace hodně změnila, nejsme ještě na úrovni západní Evropy, ale udělali jsme velký krok vpřed. 

Nezáleží na tom, zda mluvíme o businessu nebo sportu, jediné, co konkurence nemůže zkopírovat, jsou zaměstnanci.

Aktuálně se mluví o úspěších českých olympioniků, kteří i díky vám dosáhli na nejcennější kovy na olympijských hrách. Jak je vedete k co možná nejlepším výsledkům? 

Já se s nimi věnuji zejména tomu, aby se dívali na svůj výkon a na svou cestu a každý den jim říkám, aby si připomněli, co bylo za daný den dobré a přijmuli to, co dobré nebylo, a také si představili, jak to budou dělat dál. Tato jednoduchá technika pomáhá generovat hormon dopamin, který vás v podstatě pochválí za to, co jste dosáhli a zároveň vám dává energii v tom pokračovat. Snažím se je tedy inspirovat, aby se soustředili na cestu, a ne na konkrétní výsledek. 

Jan Mühlfeit s českými olympijskými medailisty – šermířem Alexandrem Choupenitchem (vlevo) a kanoistou Lukášem Rohanem (vpravo) |Foto: Archiv J.M
Předpokládám, že řada vašich poznatků pramení z působení v Microsoftu. Myslíte, že se tyto metodiky dají využít na každé pracovní prostředí nebo je třeba pracovat s výraznými specifiky? 

To hlavní, kdy říkám, že lidem pomáhám pochopit, kdo jsou, aby mohli pochopit, kým být mohou, je zhruba z 80 % přenositelné. Základní prvky a pravidla jsou stejná a nezáleží na tom, jestli má firma 5 zaměstnanců nebo 500. 

Poslední otázka se týká syndromu vyhoření, se kterým máte zkušenosti. Co k syndromu vyhoření vede, co obnáší a jak se s ním vypořádat? 

Já jsem dokonce bojoval s těžkou depresí. Dojde k tomu tak, že i když děláte věci, které vás baví, ale nejste schopni odpočívat mentálně, hlava se unaví. Tělo vám dává signály a psychická bolest se začne přetvářet v bolest fyzickou. Obecně by měli lidé více odpočívat, a když k něčemu takovému dojde, okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.  

Next article