Domovská stránka » Inovace a technologie » Technologie a inovace » PETR MÁRA: OČEKÁVÁM PŘÍCHOD ROZŠÍŘENÉ REALITY
Kariéra ve STEM

PETR MÁRA: OČEKÁVÁM PŘÍCHOD ROZŠÍŘENÉ REALITY

Foto: Jan Trnka

PETR MÁRA

Trenér s certifikací Apple
Řečník na konferencích zaměřených na iPhone a Ipad
Tvůrce online obsahu

Dočkáme se ještě něčeho převratnějšího, než byl internet nebo první iPhone? Na otázky o budoucnosti moderních technologií a jejich využití odpovídá Petr Mára, technologický nadšenec, trenér s certifikací Apple a řečník na konferencích zaměřených na iPhone a iPad, který pomáhá lidem k lepšímu a produktivnějšímu využívání všeho, co dnešní moderní technologie nabízí.

Jste označován za „technologického evangelistu“. Co si pod tímto pojmem máme představit?

Pár let zpátky mě tak označili na jedné konferenci a od té doby je tato nálepka se mnou spojená. V principu to vyjadřuje mou snahu přiblížit lidem moderní technologie srozumitelnou řečí a zároveň pomáhat s jejich správným používáním. Technologie by měly lidem sloužit, nikoli je zotročit.

Čemu se momentálně věnujete nejvíce?

Aktuálně nejvíce tvořím obsah na různých platformách, zpravidla se zaměřuji na témata uvedená v první otázce. Ať už jsou to videa na YouTube, živá vystoupení na konferencích, prezentace online přes Teams či fotopříběhy na Instagramu, veškerý můj obsah se točí kolem technologií a jejich používání.


Jaký očekáváte vývoj v oblastech technologií a inovací?

Osobně v následujících letech očekávám příchod rozšířené reality, která by mohla změnit pravidla hry podobně, jako to udělal internet nebo iPhone. Velmi pravděpodobně půjde o celkem normálně vypadající brýle se zabudovaným displejem, na němž se budou podle aktuální situace zobrazovat doplňující informace. Může to být zpráva od kolegy, navigace k nejbližšímu bankomatu nebo poznámky ke schůzce. Rozvíjejících se oblastí je ale samozřejmě více a většina bude směřovat k udržení vyšší kvality života a zdraví. Stále více budeme používat technologické doplňky, které budou schopny monitorovat náš život a pomáhat nám. Apple Watch jsou jen začátek.

Jaký je Váš nejoblíbenější technologický trend?

Aktuálně mám nejvíc v oblibě kryptoměny, nebo, abych byl přesnější, vývoj na poli NFT (non-fungible tokens). Odkrývá se tu nová oblast, kdy i digitální věci mohou být jedinečné, což doteď nešlo. Bylo jednoduché zkopírovat obrázek nebo video, ale technologie NFT dnes umí určit originál. Přestože to nemusí na první pohled vypadat nijak zajímavě, tak v budoucnosti, kdy se jako lidstvo budeme více a více přesouvat do online světa (tzv. metaverse), bude toto jeden z klíčových prvků. Teď jsme úplně na startu a připomíná mi to začátky internetu. Něco nového vzniká a nikdo ještě netuší, jak to bude vypadat za deset let.

Myslíte si, že by mladí lidé měli jít studovat technické obory?

Osobně doporučuji sledovat projekty jako třeba The Future of Skills a další, které se snaží dopředu odhadnout, po jakých dovednostech a oborech bude poptávka. Technické obory mezi ně samozřejmě patří, už jen proto, že automatizace bude stále přibývat. Zároveň bych ale nepodceňoval obory humanitní, respektive obory, které vyžadují takové dovednosti, jako je komunikace, emoční a sociální inteligence nebo kreativita. Lidská složka bude kvůli nárůstu technologizace ještě důležitější než nyní.

Jaké technologické sektory mají podle Vás největší potenciál a vyhlídky uplatnění pro absolventy?

Tady stačí uvést obvyklé podezřelé – vše, co souvisí se strojovým učením a umělou inteligencí, oblast kryptoměn, herní segment a technologie ve zdravotnictví. Lidé budou chtítžít déle a lépe – a pokud daný obor plní tento cíl, je to rozhodně správná volba.

Další článek