Domovská stránka » Inovace a technologie » Věda a výzkum » FESTIVAL VĚDY ZVE DO DEJVIC NA VĚDU V PROFESÍCH
Inovace a technologie

FESTIVAL VĚDY ZVE DO DEJVIC NA VĚDU V PROFESÍCH

Více než 100 vystavovatelů se představí v jednom dni na již sedmém ročníku Festivalu vědy, který se uskuteční ve středu 4. září od 8.30 do 19.00 hodin v Praze Dejvicích. Na zelené ploše na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici nabídnou své expozice vysoké školy, ústavy Akademie věd, volnočasové instituce a firmy.

Na letošním Festivalu vědy si můžete na vědu “sáhnout“, můžete si vyzkoušet znalosti, vědomosti a schopnosti, ale i vyzkoušet svou zručnost.

Chtěli bychom pomoci v rozhodování všem, kteří si vybírají zaměření budoucího studia nebo praxe“, uvedla za organizátory Tamara Mašatová z Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy.

Každý si může vyzkoušet, zda je technický či humanitní typ na speciálně sestavených testech, následně  pak zavítat ke stanům Českého vysokého učení technického v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické Praha, České zemědělské univerzity, Technické univerzity Liberec nebo Univerzity Karlovy. Co vše musíte znát a umět v profesionální armádě, předvede Univerzita obrany. Na laserovém střeleckém trenažéru si můžete vyzkoušet svou přesnou mušku, ale především se dozvíte jak se konstrukčně „tvoří“ třeba sportovní zbraně ve Zbrojovce CS.

V expozicích čtrnácti ústavů Akademie věd uvidíte použití „vědy“ v každodenním praktickém životě. Asociace malých a středních podniků pod hlavičkou Roku digitálního podnikání nabídne „dílny“ Kutila juniora kde si všichni zájemci mohou vyzkoušet své šikovné ruce a následně obdržet „výuční list“ nebo si zkusit třeba zdění či sváření na trenažéru Akademie řemesel Praha a v expozici Střední kamenosochařské školy z Hořic obdivovat jaké umění a věda je práce s kamenem. Na trenažéru firmy Strabag si zkusíte, že ovládání bagru není tak snadné jak by se zdálo, ve stanu firmy Air Products se dozvíte, jak a proč se vyrábějí průmyslové plyny a objevíte jejich netušená použití.

Program Festivalu vědy je v odpoledních hodinách doplněn veřejnou debatou s odborníky, která shrne téma letošního ročníku, že správně si vybrat profesi je věda!

Večer pak Festival vědy zve návštěvníky do Národní technické knihovny na koncert Komorního orchestru Akademie věd Praha, neprofesionálního komorního orchestru vědeckých pracovníků.

Festivalu vědy, jehož loňský ročník navštívilo během jednoho dne kolem 17 tisíc lidí, poskytla záštitu Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace a je jedinou populárně naučnou akcí pro širokou veřejnost, která se koná „na zelené louce“.

Vstup na Festival vědy je pro všechny návštěvníky zdarma.

Více o programu najdete na www.festival-vedy.cz

Festival vědy je původním společným projektem VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, Akademie věd ČR, Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Patronem Festivalu vědy je od prvního ročníku profesor Václav Pačes. Záštitu nad akcí převzala Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, předsedkyně Akademie věd ČR, primátor hl. m. Prahy a starosta Městské části Prahy 6. Hlavním partnerem je Městská část Praha 6 a hlavním mediálním partnerem Česká televize.

KOA – Neprofesionální Komorní orchestr Akademie byl založen v roce 1987 při Československé akademii věd z iniciativy několika jejích pracovníků. Jednalo se o amatérské hudebníky a milovníky komorní hudby (www.koapha.cz). V současné době představuje KOA jeden z nejviditelnějších souborů pražské neprofesionální symfonické scény.
Další článek