Domovská stránka » Kariéra pro Gen Z » NKT PROPOJUJE NEJEN NAŠE DOMOVY, ALE I CELÉ GENERACE
ADVERTORIAL

Společnost NKT je předním výrobcem kabelů. Tato firma si váží zkušeností svých zaměstnanců, ale nebojí se dát příležitost i nové generaci, která tak může v dlouhodobé tradici nadnárodní společnosti pokračovat. Na naše otázky nám odpoví zkušený produktový manažer Jan Musil a jeho kolega Marek Kincl, který by jej měl ve funkci nahradit.

Ing. Jan Musil

produktový manager, NKT s.r.o.

Ing. Marek Kincl

produktový inženýr, NKT s.r.o.

V NKT patříte mezi vážené odborníky. Nyní ale svou pozici předáváte do rukou mladšího kolegy. Jak tento přenos vnímáte? Jak vás v tomto procesu podporuje NKT?

Jan Musil: V osobní rovině se jedná o změnu, na kterou se vůbec netěším. Jsem typ člověka, který nerad sedí doma a kolotoč běžného pracovního dne mi zatím plně vyhovuje. Pokud mi okolí dává najevo, že jsem ještě potřebný, vnímám to jako pozitivní motivaci. V profesní rovině je však nezbytné akceptovat, že zde nikdo nebude věčně. Proto je předání pozice  dříve či později nevyhnutelné, obzvlášť pokud práce vyžaduje velmi intenzivní kontakt se zákazníky a koncovými uživateli. Postoupení mé funkce zahrnuje i zkušenosti, které jsou relevantní pro jednotlivé skupiny výrobků, ale i rozdílné trhy a různorodé okruhy zákazníků. Oceňuji, že NKT ponechává časový prostor právě pro předání těchto zkušeností a kontaktů. 

Proč by si mladí lidé měli hledat práci v průmyslu a zvážit práci v NKT?     

Jan Musil: Současná generace Z vyrůstá ve víceméně virtuálním prostředí a pomalu se tak vzdaluje možnosti si technické věci takzvaně „osobně osahat“.  Informace znají z obrazovky počítače, ale technická kreativita jim často chybí. Výroba kabelů stojí na třech základních úrovních technických a technologických znalostí. Přibližně 40 % z nich představuje vědomosti z oboru elektrotechniky, dalších 40 % zahrnuje znalosti z oboru chemie a zbylých 20 % vyžaduje poznatky z oboru strojírenství. Z tohoto důvodu poskytuje firma NKT technicky orientovaným mladým lidem nejen práci, ale i široké spektrum příležitostí pro další osobní růst.  

Zdroj: Adobe Stock

Jak NKT podporuje růst a rozvoj absolventů a mladých profesionálů?

Jan Musil: Jednou z forem podpory je možnost postgraduálního studia. Jako příklad mohu uvést čtyři mladé pracovníky NKT s.r.o. Ti byli zařazeni do postgraduálního studia, které vzniklo pod záštitou ČVÚT v Praze ve spolupráci s Asociací výrobců kabelů České republiky.

Marek Kincl: Cesta k pozici produktového inženýra nebyla jednoduchá. Kromě zkušeností, které jsem získal až postupem času, jsem musel také absolvovat řadu pohovorů, a to jak s manažery české pobočky, tak s těmi zahraničními. Právě proto si vážím vstřícného přístupu všech mých kolegů, ať už na Kladně, ve Velkém Meziříčí, nebo v mezinárodním týmu. Od samého začátku se mi dostává potřebné pomoci a za to bych chtěl všem moc poděkovat.

Co vám přináší práce produktového inženýra a jaká byla vaše motivace připojit se k NKT?

Marek Kincl: Práce produktového inženýra mi přináší možnost spolupracovat s různými okruhy lidí – od technologů přes designéry, obchodní zástupce, marketing až po naše cílové zákazníky. Líbí se mi, že je náplň práce různorodá a každý den přináší jiné úkoly. Motivací mi bylo zejména to, že mi takovouto pozici NKT vůbec nabídlo, protože jako čerstvý absolvent vysoké školy jsem zpočátku mnoho zkušeností v tomto oboru neměl.

Jaké klíčové dovednosti a vědomosti jste získal od pana Musila? Které z nich využijete na své nové pozici?

Marek Kincl: Vážím si jeho znalostí z oboru, které jsou opravdu všestranné. Přestože mám vystudované chemické inženýrství a při výrově kabelů je chemie nezbytná, byl tento obor pro mě něčím novým. Pan Musil je respektovaným odborníkem nejen v rámci NKT, ale i v rámci celé ČR. Má všechny potřebné znalosti, které postupně získal vlastními zkušenostmi. O to více si cením příležitosti všechny tyto poznatky postupně přebírat. Je to pro mě velká čest, ale zároveň i nelehká výzva a velká zodpovědnost.

Další článek