Domovská stránka » Kariéra v technologiích » PETR LUDWIG: RADOST ZE SMYSLUPLNÉ PRÁCE JE NENAHRADITELNÁ
Kariéra v technologiích

PETR LUDWIG: RADOST ZE SMYSLUPLNÉ PRÁCE JE NENAHRADITELNÁ

FOTO: Michal Szydlowski

Podnikatel, spisovatel a podcaster Petr Ludwig se dlouhodobě zabývá vzděláváním veřejnosti i jednotlivců v rámci činnosti institutu GrowJOB, jehož posláním je přispět k budování hodnotového Česka. Co si myslí o motivaci zaměstnanců, krizi naší pozornosti či kariérním růstu a co plánuje v blízké budoucnosti?

PETR LUDWIG

autor knihy Konec prokrastinace

Nedávno jste oslavil 10 let od vydání vaší úspěšné knihy Konec prokrastinace. Jsou podle vás témata knihy stále aktuální?

Ano. Dokonce bych řekl, že mnohá témata jsou ještě aktuálnější. S implementací lepších a lepších algoritmů do sociálních sítí, které nám vyčerpávají takzvaný „levný dopamin“, zažíváme krizi pozornosti a schopnosti se soustředit. Zároveň celá první třetina mé knihy řeší téma smyslu v práci a životě celkově. To jsou témata, která jsou pro 21. století naprosto klíčová a s nástupem umělé inteligence na trh práce budou ještě podstatnější.

Co si myslíte o fenoménu „quiet quitting“, o kterém se v poslední době více mluví? Tedy o případech, kdy zaměstnanci v práci dokončí pouze úkoly s minimálními požadavky,  nezůstávají přesčas, neberou si práci domů apod.

Naprosto chápu, že generace Z, které se tento fenomén týká nejvíce, chce také žít a nejen pracovat. Na druhou stranu pocit z dobře odvedené práce a hrdost na to, že člověk práci dělá kvalitně, je podle mnoha studií důležitou součástí mentálního zdraví. Takže chápu potřebu pracovat méně hodin, ale stále bychom v naší kariéře měli růst, posilovat své silné stránky a hledat koncept mistrovství. Radost ze smysluplné práce je nenahraditelná.

Je určitý pokles motivace zaměstnanců normální? V jakých případech se jedná o alarmující jev, který je třeba řešit? A jak zaměstnance opět namotivovat?

Jedna z nejrozsáhlejších meta-analýz o motivaci ukázala, že to, co dlouhodobě opravdu nefunguje je „vnější motivace“ – motivace cukru a biče. Tento způsob motivace zvyšuje stres, snižuje kreativitu a celkově nám znechucuje činnost, co děláme, čímž se také zhoršují naše výsledky. Na druhou stranu dlouhodobě udržitelný způsob motivace je „motivace vnitřní“. Podpora silných stránek, smyslu v práci a sebedůvěry zaměstnanců. Proto například funguje metoda koučování, kde si zaměstnanci na věci přijdou sami. Je to efektivnější, než když jim direktivně věci říkáme.

Jaké jsou vaše plány do budoucna a čeho byste chtěl dosáhnout?

Aktuálně mám tři hlavní priority. V České republice je moje mise „lepší Česko skrze vzdělávání“. Ročně nám kurzy pro veřejnost projde 35.000 lidí a další vyšší tisíce ve firmách. Snažíme se otevírat témata, která dnešní trh práce potřebuje – jako je emoční inteligence, AI dovednosti či schopnost soustředění a pozornosti. Dále jsem se rozhodl půlku svého života žít v Asii, konkrétně v Singapuru. Vybudovat tam od nuly firmu je tedy moje druhá priorita. A tou třetí je konečně dopsat novou knihu, která se smyslu práce a života v době AI a algoritmů věnuje.

Další článek