Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » NEJEN MLADÍ CHTĚJÍ VÍCE FLEXIBILITY V PRÁCI
(RE)start pracovního trhu

NEJEN MLADÍ CHTĚJÍ VÍCE FLEXIBILITY V PRÁCI

Ve spolupráci s:
Foto: Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Foto: Adobe Stock

Zasáhla nějak pandemie trh pracovních příležitostí pro studenty a absolventy? Budeme už navěky pracovat jenom z domova, nebo se vrátíme do kanceláří? Nejen na to jsme se zeptali zástupce mezinárodní studentské organizace AIESEC, která studentům z celého světa pomáhá i v této nelehké době získat pracovní zkušenosti v zahraničí.

VICTOR CALVALCANTE

PREZIDENT AIESEC ČR

Myslíte si, že bychom se všichni měli vrátit zpátky na svá pracoviště? Nebo je práce na dálku efektivnější?

Pracovní návyky nás všech se po zkušenostech z pandemie určitě změnily. Práce na pracovišti je stále u některých operativních profesí nevyhnutelná, ale v případě profesí, které něco takového nevyžadují, už to není tak striktní. Flexibilita se stala důležitým faktorem při rozhodování uchazečů, zda danou pracovní nabídku přijmout, nebo ne. Nemyslím si, že existuje v současnosti 100% poptávka po tom, aby se pracovalo pouze z domova, ale lidé chtějí mít tu možnost. Chtějí pracovat občas z domova, když je to potřeba, mít celkově flexibilnější pracovní dobu, ale chtějí také čas od času přijít do kanceláře a potkat se s kolegy. Společnosti, které nabízí tyto hybridní pracovní podmínky, jsou ve srovnání s ostatními z mého pohledu ve výhodě.

Flexibilita se stala důležitým faktorem při rozhodování uchazečů

Co to znamená být globálním zaměstnancem?

Globální zaměstnanec je někdo, kdo přijímá veškerou diverzitu ve všech možných podobách, které mu může poskytovat mezinárodní pracovní prostředí. Když zaměstnáváte nějakého cizince, přinášíte do své firmy spolu s ním revoluci v organizační kultuře a poskytujete ostatním zaměstnancům výzvy, aby se více zapojili. Můžete se tak setkat s odlišným prostředím, kulturou a zvyky, jiným jazykem nebo dokonce jiným způsobem práce. Všechny tyto odlišné perspektivy jsou velmi důležité pro ty z firem, které míří na různorodé cíle a vnímají své produkty a služby v širší perspektivě.

Jaké jsou nejpopulárnější pracovní pozice ve vaší společnosti? 

U nás v AIESEC nabízíme dva odlišné typy pracovních pozic pro studenty. První je krátkodobý pobyt, kdy student na tři měsíce vycestuje jako stážista do nějaké zahraniční společnosti. Druhou možností je dlouhodobý pobyt, který trvá jeden rok. Nabízíme volné pozice v zahraničí v oblastech marketingu, ekonomiky, business developmentu, nákupu, informačních technologií, financí, obchodní administrativě a v oblasti zákaznické podpory.

Jaké soft skills by měli kandidáti mít (nebo se naučit), pokud chtějí zvýšit své šance na přijetí?

Zaprvé je velice důležitý kvalitní životopis a schopnost se kvalitně prezentovat zahraničním firmám, je tedy třeba i pokročilá znalost angličtiny. Firmy si obvykle cení studentů s praktickými zkušenostmi, například ze studentských organizací. Schopnost umět se jako kandidát dobře prodat se dá naučit a lze ji získat po absolvování několika pohovorů se zpětnou vazbou od personalistů. AIESEC s tímto studentům pomáhá v rámci konzultační činnosti, a pomáhá tak studentům ujistit se, že mají vyšší šanci na přijetí.

Společnosti, které nabízejí hybridní podmínky, jsou ve výhodě.

Je pro AIESEC důležitá udržitelnost?

Udržitelnost je pro nás v AIESEC velmi důležitá. Pro nás jako pro organizaci to není jen slovo, které stojí v jádru našich hodnot, ale také cíl. Pracujeme s cíli udržitelného rozvoje, které stanovila OSN. Mezi těmito celkem 17 cíli máme alespoň 10, které můžou být spojeny s tématem udržitelnosti. Naše CSR projekty a dobrovolnické projekty vždy zahrnují minimálně jeden z těchto cílů. Toto je náš způsob, jakým se my jako organizace podílíme na lepším fungování dnešního světa.


V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:

  • Stabilita českého pracovního trhu
  • Pandemická situace a pracovní trh
  • Pracovní příležitosti pro studenty a absolventy
  • Co znamená globální zaměstnanec
  • Office vs. Home office
  • Pracovní pozice v AIESEC
  • AIESEC a udržitelnost
Další článek