Domovská stránka » Spokojený zaměstnanec » HLEDÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH ZAMĚSTNANECKÝCH BENEFITŮ
Spokojený zaměstnanec

HLEDÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH ZAMĚSTNANECKÝCH BENEFITŮ

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Většina z nás tráví podstatnou část svého života prací. Benefity jako další složka odměn za práci jsou dnes velice populární a z některých benefitů se stal prakticky nový standard. Které z nich jsou však opravdu ty nejlepší?

PETR OTÁHAL

prezident Svazu personalistů ČR

Tvrzení, že český zaměstnanec je náročný na poskytovaní benefitů, může vyvolat pobouření, nicméně optikou ekonomických nákladů zaměstnavatele je to neoddiskutovatelný fakt. Neplatí to ve všech odvětvích a u všech zaměstnavatelů, ale ve velké většině ano.

V současné době se zaměstnavatelé předhánějí v hmotných benefitech, aby získali novou pracovní sílu, nebo aby si udrželi tu stávající. Když ponecháme stranou případy zaměstnavatelů, u nichž benefity saturují nedostatečné mzdové ohodnocení, tak náklady na benefity často dosahují 50 % až 100 % nákladů na mzdy a odvody všech zaměstnanců. Opravdu chce zaměstnanec průměrně desítku hmotných benefitů měsíčně?

Efektivní benefity

Nikoho asi nepřekvapí kvantitativní průzkumy ukazující některé benefity, které už zaměstnanec nevnímá jako benefity, ale jakou nárokovou položku odměny za jeho práci pro zaměstnavatele. Tradičně jde o stravenky nebo stravovací paušál, příspěvek na dopravu nebo kvalitní kávu na pracovišti.

Ovšem tytéž průzkumy velkých zaměstnavatelů a personálních agentur ukazují něco dalšího, mnohem důležitějšího. Saturujeme zaměstnance mzdou, dáváme mu celou řadu hmotných benefitů, ale stále se nám nedaří dát mu benefity, které jsou pro zaměstnavatele velmi účinné ve snížení fluktuace, zvyšování loajality zaměstnance a v budování firemní kultury. Víte, které to jsou?

Termíny HR akcí najdete ZDE

Kolik vlastně stojí ty nejlepší benefity

Zapomíná se totiž na nefinanční benefity, které zaměstnavatele stojí minimum finančních prostředků oproti hmotným benefitům, a přitom ve zmiňovaných průzkumech hrají mezi zaměstnanci významnou roli. Patří mezi ně například „dobrý šéf“, příjemný kolektiv spolupracovníků, důstojné zacházení, možnosti flexibilního úvazku atp. Všimněte si ve vašem okolí kamaráda, nebo třeba člena rodiny, pro kterého je zacházení v zaměstnání a úcta k jeho pracovnímu výkonu na žebříčku benefitů velmi vysoko.

Videa a podcasty ze světa personalistiky najdete ZDE

Výzva k zamyšlení

Na závěr výzva pro zaměstnavatele: zlepšujme firemní kulturu, investujme do vzdělávání měkkých dovedností (soft skills) manažerů na všech úrovních, budujme vztahy se zaměstnanci a mezi nimi. Výzva pro zaměstnance: Zamyslete se, prosím, nad tím, co přesně pro vás osobně znamená pochvala od šéfa a zda to nějak ovlivňuje, jak jste v práci spokojeni.

Další článek