Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » Léto v kostce » ANDREJKA (2ROKY): NARODILA SE S ŠEDÝM ZÁKALEM, NÁSLEDNĚ JÍ DIAGNOSTIKOVALI DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNU
Věnované rodinám

ANDREJKA (2ROKY): NARODILA SE S ŠEDÝM ZÁKALEM, NÁSLEDNĚ JÍ DIAGNOSTIKOVALI DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNU

Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv Dobrý anděl
Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv Dobrý anděl

Těhotenství mladé maminky Terezy, ač čekala dvojčátka, probíhalo bez větších komplikací. Před dvěma lety tak na začátku června přišli na svět Patriček a Andrejka, u které byl hned po narození zjištěn šedý zákal. Bohužel to nakonec nebyl jediný její zdravotní problém.

Jak to všechno začalo

„Šedý zákal Andrejce úspěšně ve Fakultní nemocnici v Motole odoperovali. Mysleli jsme si, že to nejhorší máme za sebou. Zhruba v jejím půl roce jsem si ale začala všímat, že se Andy nevyvíjí tak, jak by měla. Přece jen jsem měla srovnání s jejím bráškou Patrikem,“ začíná své vyprávění paní Tereza, která žije s partnerem Jaroslavem a dětmi na Plzeňsku. Rodiče Andrejky vývoj konzultovali s lékaři a začali cvičit Vojtovu metodu.  

Krom náročné péče se tak rodina potýká i se starostmi o zajištění dostatku financí.

Ani po téměř roce pravidelného cvičení se však Andrejka po motorické stránce příliš neposunula a lékaři potvrdili, že se potýká s dětskou mozkovou obrnou, tedy poruchou vývoje motorických oblastí mozku. „Dosud nechodí, ale ani pořádně nesedí. Lékaři se víceméně shodují, že by jednou sedět i chodit mohla. Nikdo ale neví, kdy a v jaké kvalitě to bude. Naštěstí jí ve všem hodně pomáhá její bráška, táhne ji vpřed,“ uvádí paní Tereza s tím, že péče o dvojčátka je i z tohoto důvodu nesmírně náročná.

Přečtěte si: Komu a jak pomáhá Dobrý anděl? Klikněte ZDE

Léčba a terapie

„Náš běžný den vypadá tak, že dopoledne s Andrejkou dojíždíme na terapie či vyšetření u lékařů, takže Patrika obvykle nechávám doma s babičkou a dědou. Mojí velkou výhodou je,, že mám skvělou tchyni, která je už v důchodu a může ho pohlídat. Odpoledne pak trávíme na zahradě nebo jdeme na procházku,“ popisuje maminka a dodává: „Od září bychom chtěli, aby šel Patrik na dopoledne do dětské skupiny. Aby byl v kolektivu svých vrstevníků a dál se bez ohledu na postižení své sestřičky rozvíjel.“ 

Andrejce velmi prospívají neurorehabilitace, nejrůznější rehabilitační cvičení a terapie, které s ní rodiče poctivě navštěvují, aby se ve vývoji co nejrychleji posunula. Mnoho z nich však není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Krom náročné péče se tak rodina potýká i se starostmi o zajištění dostatku financí. Z tohoto důvodu jim začala pomáhat nadace Dobrý anděl, která podporuje rodiny s dětmi, kde se dítě či rodič potýká s vážným onemocněním.

Andělský blog – příběhy rodin, kterým Dobrý anděl pomáhá. Klikněte ZDE

Pomoc od Dobrého anděla

„Příspěvky od dárců – Dobrých andělů – jsme teď šetřili na neurorehabilitace, 14 dní této terapie nás vyšlo na 26 tisíc korun. Poprvé jsme na nich s Andrejkou byli v dubnu, podruhé nás to čeká na začátku června. Jsme za tyto příspěvky, které pokryly dvě rehabilitace, velmi vděčni, protože mají pro Andrejku obrovský význam. Po té první se již zvládne dostat na všechny čtyři a snaží se lézt,“ srdečně děkují rodiče.

Pomáhejte rodinám, v nichž se dítě, maminka nebo táta potýká se závažným onemocněním, staňte se jejich Dobrými anděly. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše dary rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.

Next article