Domovská stránka » Věnované rodinám » PRŮJMOVÁ ONEMOCNĚNÍ A NEBEZPEČÍ DEHYDRATACE
ADVERTORIAL

Průjmová onemocnění mohou mít řadu příčin. Od dietních chyb přes nesnášenlivost některých léků a dráždivý tračník až po reakci na onkologickou léčbu. Nejčastěji je však průjem způsoben infekcemi.

MUDr. HANA ROHÁČOVÁ, Ph.D. 

Primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka

První pomoc při průjmovém onemocnění? Úprava jídelníčku a hydratace

Během roku jsou hlášeny desítky tisíc onemocnění průjmem. Jen u malé části z nich se však zjistí jeho přesný původ. U všech pacientů se k onemocnění přistupuje podle jejich závažnosti. Mezi základní opatření patří úprava jídelníčku a hydratace, jejíž nedostatek je největším rizikem komplikací u dětí i dospělých. V rámci úpravy jídelníčku je důležité vyvarovat se mléčných výrobků či těžkých a mastných jídel. Případné kojení se nepřerušuje, u větších dětí lze ale nahradit dobře stravitelnými umělými mléky, případně rýžovými odvary. Pacientům se také doporučuje užívat různá probiotika a doplňky stravy pro udržení vyváženosti minerálů a nastavení správné mikroflóry trávícího traktu. Nový přístup v léčbě průjmu představují tzv. mukoprotektory. U nás je dostupný tanát želatiny a v kombinaci s probiotiky je ideálním řešením.

O průjmu u dětí a kojenců se dozvíte ZDE

Mezi největší rizika spojená s průjmovými onemocněními patří nedostatečná hydratace a zhoršení stavu přidružených chronických onemocnění. Rizikové skupiny jsou především malé děti, batolata a také starší lidé. Mezi ty nejrizikovější skupiny patří pacienti s diabetem a onemocněním ledvin. V případě, že obtíže přetrvávají dlouhodobě, opakují se nebo se ve stolici objeví krev, je dobré navštívit lékaře.

MUDr. ZDENĚK NĚMEČEK

Gastroenterolog Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Déle trvající průjem je důvodem k návštěvě lékaře

Průjmovými onemocněními jsou nejvíce ohroženi kojenci a batolata (zde hrozí riziko rychlé dehydratace) a senioři často trpící mnoha chronickými chorobami a mající obecně malý příjem tekutin kvůli nedostatečnému pocitu žízně. Kombinace chorob s dehydratací při průjmu může pak vést k těžkým stavům.
Déle trvající průjmy bez průkazu infekčního původu mohou být příznakem řady onemocnění. Například ulcerosní kolitidy, Crohnovy choroby, celiakie, onemocnění slinivky břišní. Déle trvající průjem je tedy důvodem k návštěvě lékaře.

Jaké jsou příčiny cestovatelského průjmu? Zjistěte ZDE

U infekčního průjmu je zásadní rehydratace a dietní opatření. Ze symptomatické léčby je dobré využít léky s obsahem tanátu želatiny, adsorbencia, probiotika, antimotilika (léky na zpomalení pohybu střev), případně střevní dezinficiencia. Pokud průjem přetrvává, navštivte lékaře.

MUDr. ZDENĚK ZÍMA

Místopředseda OSPDL ČLS JEP

Nepodceňujme střevní infekty

K léčbě průjmu je za všech okolností nejdůležitější dieta a podávání dostatečného objemu tekutin, aby byla zajištěna dostatečná náhrada ztrát tekutin stolicí. V dětském věku je navíc potřeba ještě volit dietu s ohledem na věk. U kojených dětí je situace nejsnazší. Kojení nepřerušujeme, protože mateřské mléko představuje nejvýhodnější volbu k doplnění tekutin. Naopak kravské mléko (včetně umělé kojenecké výživy na bázi kravského mléka) je nutné z diety důsledně vyřadit, společně s potravinami obsahujícími cukr a tuky.

Za rizikovou skupinu pacientů, které může průjem více ohrozit, rozhodně musíme považovat děti do 1 roku věku, dále pak chronicky nemocné děti, zejména se závažnou nebo nepříznivou prognózou. Důvodem je především riziko rychlé ztráty tekutin. Nicméně není hodné střevní infekty podceňovat ani u starších zdravých dětí. Za nepříznivých okolností může původce průjmu způsobit závažný stav v každém věku.

Co dělat, když máte průjem při onemocnění COVID-19? Zjistěte ZDE

Jako pomocnou léčbu k dietě a hydrataci je možné podávat také některé léky. Za zlatý standard jsou považovaný léky s vysokou absorpční schopností zajišťující zvýšenou a zrychlenou očistu trávicího traktu jak od nežádoucích mikroorganismů či virů, tak od jejich případných metabolitů. Dříve užívané černé uhlí je v posledních letech nahrazováno výhodnějšími léky s obsahem tanátu želatiny nebo diosmectitu. Přípravky s tanátem želatiny mohou užívat dokonce děti už od narození. Také je vhodné použít ještě probiotika k úpravě a obnovení střevní mikroflóry v průběhu nemoci i rekonvalescence.

Další článek