U dospělých pacientů se nejčastěji potýkáme se zánětem dásní (gingivitidou) nebo komplexnějším onemocněním, a to tzv. parodontitidou.

MDDr. Blanka Tomečková
zubní lékařka

MDDr. Nikola Smětalová
zubní lékařka
Příčiny a projevy zánětu dásní
Nejčastější příčinou zánětu dásní je jednoznačně nedostatečná nebo nedokonalá ústní hygiena. Dalšími příčinami vzniku zánětu dásní můžou být například hormonální změny – puberta, těhotenství, poléková gingivitis, dále může vznikat jako doprovodný projev různých onemocnění.
Jak léčit zánět dásní?
Je třeba používat adekvátní dentální pomůcky, konkrétně se jedná o mezizubní kartáčky a jiné pomůcky pro čištění mezizubních prostorů. Ústní hygiena musí být pravidelná a správná. Zánět dásní se nejčastěji projevuje zarudnutím a otokem dásní. Často ho provází také citlivost dásní a krvácení při čištění zubů. Pokud bude pacient používat správně veškeré pomůcky k dentální hygieně, tedy zubní kartáček – klasický nebo elektrický, mezizubní kartáčky, zubní nit, pastu a jednosvazkový kartáček, zánět dásní do cca 14 dnů odezní. Zároveň se zmírní, až zcela vymizí krvácení z dásní. Dásně nebudou nateklé a opět budou mít svoji fyziologickou růžovou barvu.

Přípravky na dásně: Podpora, ne léčba
Na trhu je v dnešní době široký výběr přípravků ve formě ústních vod, zubních past a gelů na dásně. Nicméně důrazně upozorňujeme, že tyto produkty samy o sobě neléčí dané onemocnění, ale pouze zmírňují jejich projevy a napomáhají k vyléčení. Zubní pasta je tedy efektivní pomocník při léčbě onemocnění dásní. Jen používání pasty ale nestačí. Je třeba se na onemocnění dívat komplexněji a řešit problém se zubním lékařem a dentální hygienistkou.

U zánětu dásní nedochází ke ztrátě či poškození závěsného aparátu zubu ani nedochází k úbytku kosti, jako je to např. u parodontitidy. Pokud se zánět dásní neléčí, může přejít do závažnější fáze – parodontitidy. Parodontitida je komplexnější onemocnění, jedná se již o poškození závěsného aparátu zubu. To znamená, že dochází k destrukci epitelového úponu a resorpci kosti, díky kterému může dojít k viklavosti až ke ztrátě zubů.
Prevence je základ
Aby byly zuby a dásně zdravé, je důležitá především prevence. Pravidelné kontroly u zubního lékaře a dentální hygienistky stejně jako správné a efektivní čištění zubů jsou základem. Na preventivních kontrolách zubní lékař kontroluje kvalitu výplní a protetických prací – korunek a můstků. Ty nesmí být převislé, aby nedráždily okolní tkáně a čištění zubů a mezizubních prostorů bylo komfortní. Také velmi záleží na zdravém životním stylu – vliv má kouření, strava i alkohol.