Domovská stránka » Rodina » Zdravé léto » O ALERGII A PARAZITECH NAŠICH ČTYŘNOHÝCH PŘÁTEL
Rodina

O ALERGII A PARAZITECH NAŠICH ČTYŘNOHÝCH PŘÁTEL

MVDr. MARTIN GRYM

Veterinární klinika Avetum, Brno
Obor: medicína psů, koček a exotických ptáků

Alergie se netýkají jen lidí, ale také našich psů nebo koček. Jak poznáme alergii u našich zvířátek a co všechno může alergii způsobovat?

Alergen může do organismu psa nebo kočky pronikat dýchacími cestami, zažívacím ústrojím, přes kůži, ale například i přes oční spojivku. Alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému. Alergenem může být v podstatě vše cizorodé, co lze vdechnout (pyl, roztoči, prach), co lze pozřít (různé složky potravy) a co se může dostat do kontaktu s kůží (např. nová deka) nebo přes kůži (bodnutím, kousnutím, požaháním, očkováním, atd.). U psů i koček se tedy projevy alergie soustředí na kůži (svědění a následné drbání), na poruchy trávení (průjmy, zvracení), popřípadě na sliznice (otok, kýchání, výtok, apod.).

Jedním z příznaků alergie je i časté drbání. Jak se dá svědění u zvířat alergiků léčit?

Ideální léčbou je zabránit dalšímu průniku alergenu do organismu zvířete. To se dá relativně snadno provést u alergií na některou složku potravy. Pokud se podaří tuto složku identifikovat, stačí ji doživotně z jídelníčku vyloučit. Když je původcem kožní kontaktní alergie kupř. deka, stačí deku vyhodit, když hmyz, stačí zvíře ošetřit přípravkem proti hmyzu. Pokud se alergen dostává do organismu dýchacími cestami, odstranit alergen z prostředí bývá téměř nemožné a základ léčby pak tvoří potlačování imunitní reakce různými léčivy a zmírňování příznaků.

Kromě alergií mohou naše mazlíčky často potrápit i vnitřní nebo vnější paraziti. Jaká je základní prevence?

Ideální prevencí by bylo zabránit zvířeti v kontaktu se zdrojem parazitózy – třeba kočce v lovení myší. To lze mnohdy obtížně, proto se dnes obecně doporučuje profylaktické podávání antiparazitik, ačkoli třeba v případě střevních červů by bylo správnější napřed vyšetřit stolici a ověřit, zda zvíře parazity vůbec hostí. Co se týče vnějších parazitů, na trhu lze vybírat z celé plejády přípravků, které brání infestaci.

Na trhu je dnes k dispozici mnoho různých forem antiparazitních přípravků – tablety, pipety, obojky… Jakou formu přípravků byste Vy osobně doporučil?

Zlaté pravidlo zní: používejte, co vám funguje. Doporučení konkrétní formy přípravku by ale mělo jít ruku v ruce s konkrétním zvířetem a konkrétními okolnostmi. Proto jsou mnohá antiparazitika dostupná jen na veterinární předpis a nelze je volně koupit v obchodě či na internetu.

Některé z přípravků proti vnějším parazitům se aplikují na kůži zvířete (pipety, obojky). Jsou tyto přípravky bezpečné pro lidské členy domácnosti, když s nimi přijdou do kontaktu?

Vždy záleží na okolnostech a míře kontaktu. Je-li kontakt se zvířetem intenzivní (pobyt ve společném lůžku) anebo pokud se v okolí zvířete pohybují malé děti či jedinci různě oslabení, citliví a nemocní, je vhodnější volit nerepelentní formy antiparazitik, které nejsou přítomny na povrchu zvířete.

Další článek