Skip to main content
Domovská stránka » Životní styl » Věnováno rodičům » HRAVÉ VÍKENDY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH
Rodina

HRAVÉ VÍKENDY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

Střední Čechy jsou zemí dětem zaslíbenou a možností aktivního vyžití tu najdete bezpočet. Nemůžete-li se rozhodnout, kam se za zábavou vydat, inspirujte se našimi tipy.

Staňte se archeology pod bájnou horou Říp

Nedaleko bájného vrchu Říp, na kterém stanul praotec Čech, se v úrodné krajině nachází HistoryPark Ledčice. V areálu na vás čeká celá řada činností, které prověří zručnost vás i vašich ratolestí. Vyzkoušíte si výrobu kamenné sekyrky a nástrojů z pazourků nebo střelbu z luku.

Muzeum technických hraček Velvary

V královském městě Velvary, jehož povýšení dodnes oplývá tajemství, naleznete muzeum. Sbírka obsahuje mechanické hračky poháněné strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem z let 1840–1960. V muzeu naleznete také dílničku s jednou z nejoblíbenějších českých stavebnic – Merkurem, nebo dětskou dopravní kancelář Československých drah.

Zoopark Zelčín

Odpočinout si můžete i v zooparku nedaleko Mělníka. V kontaktním zooparku se děti seznámí s domácími zvířaty, která si mohou pohladit i nakrmit. Zapůjčte si raft a užijte si nevšední zážitek na řece Vltavě. Nebo si zahrajte se svými dítky na indiány a ubytujte se na farmě v tee-pee stanech.

Hravý víkend zakončete návštěvou zámku Veltrusy a jeho rozsáhlého anglického parku s řadou menších staveb. Krásný je i zámek Nelahozeves, kde se po celý rok koná řada akcí pro rodiny s dětmi.

Vydejte se do polabského dětského ráje

Polabí je bohatý a plodný kraj. V těsném sousedství tu vyrostlo hned několik míst zaměřených na rodinné aktivity. Začněte váš středočeský víkend v zábavním parku Mirakulum, kde na malé sportovce čeká 10 hektarů originální zábavy. Lesní město, obří trampolíny, houpačky, lanová centra a vodní svět – to je jen zlomek z toho, co vše tu na vás čeká. A pro malé i velké válečníky je připravena vlečka, která vás doveze do Tankodromu.

Zámek a labyrintárium Loučeň

O celodenní zábavu se postarají také v Loučni. Navštivte s dětmi zámek, kterým vás provede jeden ze členů knížecí rodiny nebo navštivte jednu z tématických prohlídek. Po prohlídce se vydejte do zámeckého parku, kde si potrápíte hlavu při řešení bludišť a labyrintů. Celkem jich tu naleznete 12 a každý je vytvořen z jiného materiálu. Víte, jaký je rozdíl mezi bludištěm a labyrintem? A které mýtické zvíře hlídalo vstup do labyrintů? Odpovědi hledejte v loučeňském parku.

Zoologická zahrada Chleby

Než se vydáte na víkend do Polabí, objednejte si v Chlebech speciální prohlídku. Zajímalo vás někdy, co obnáší práce ošetřovatelů? Jak se starat o konkrétní zvíře, nebo zda byste jeho chov zvládli sami doma? Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoologické zahradě.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

V Ostré nedaleko Lysé nad Labem zavítejte do středověké vesničky. Platit zde budete místními groši, které vám rozmění u vstupu, a domů si odnesete plno vlastnoručních výrobků. Vezměte své malé průzkumníky a vydejte se do středověku. Naučíte se vyrábět mýdla a svíčky, rýžovat zlato, leštit kameny i tisknout knihy na starém ručním knihtisku. Poté, co projdete celou středověkou vesnicí si můžete odpočinout v bylinných zahradách a ovocných sadech.

Vydejte se i do Přerova nad Labem, kde najdete skanzen i motocyklové muzeum. V Dobrovicích na vás čeká cukrovarnické muzeum, kde se mimo jiné dozvíte, že cukrová kostka je čistě český vynález. Nebo si zajeďte do Benátek nad Jizerou. Kde na místním zámku působil Tycho Brahe, s jehož objevy vás seznámí v místním muzeu.

Posázaví pro malé i velké hračičky

Navštivte krásný zámek Zruč nad Sázavou. V zámeckém příkopu je pro děti připravena dobrodružná Stezka rytíře Miloty. Uvnitř zámku objevíte Příběh řeky Sázavy a Svět kostiček a panenek. Milovníci vodácké tradice ocení blízké Vodácké muzeum. Herní den ukončete stylově na zdejší kuličkové dráze, kde si můžete společně s dětmi i zasoutěžit a uspořádat rodinný turnaj.

Včelí svět Hulice

Přeneste se do včelího úlu a podívejte se na svět těchto důležitých tvorů z blízka. Interaktivní výstava je vytvořena speciálně pro rodiny s dětmi, které seznamuje s ekosystémem. Jednoduše vysvětluje i těm nejmenším, že včely jsou pro lidský život nezbytné a je potřeba je chránit.

Vodní dům Hulice

V parných dnech oceníte venkovní expozici Vodního domu nedaleko vodní nádrže Švihov. Vodu získáte jen díky svému pohybu, při kterém roztočíte Archimédův šroub. Ve vnitřních prostorách si pro vás připravili expozici o životě pod vodní hladinou i v mokřadech.

Patříte-li k lovcům záhad či milovníkům pozitivní energie, vydejte se o víkendu na bájnou horu Blaník, v jejímž nitru se ukrývá vojsko sv. Václava. Na Malém Blaníku pak zavítejte ke zřícenině kaple sv. Maří Magdalény, kde načerpáte energii na další cestu. Pod Blaníkem na vaše ratolesti čeká například Dům přírody nebo Farma Blaník, kde se můžete i stylově ubytovat, děti se tak dostatečně vyřádí a rodiče si užijí zasloužený odpočinek.

Další tipy na výlety můžete najít na www.strednicechy.cz.

Turistické informační centrum Středočeské centrály cestovního ruchu
Husova 156/21, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Otevírací doba: každý den, 10:00 –18:00 hodin
Telefon: +420 222 288 911
E-mail: [email protected]
www.strednicechy.cz

Facebook: Střední Čechy
Instagram: VisitCentralBohemia

Next article