Domovská stránka » Životní styl » Věnováno rodičům » JE MOŽNÉ, ABY DĚTI UŽ VŮBEC NEMĚLY ZUBNÍ KAZ?
ADVERTORIAL

Jakkoli se nám to v podmínkách České republiky může zdát absurdní, celá řada zemí v Evropské unii se rozhodla, že u nich v roce 2027 kaz u dětí vymizí.

Je to „jednoduše dosažitelné“, stačí, aby si každé dítě pod kontrolou svého rodiče důsledně pečovalo o hygienu dutiny ústní, neb vyčištěný zub se nemůže zkazit. Tak se zbavíme nepříjemností, ale i obrovských finančních nákladů v řádu miliard korun, které dnes již v nemalé části hradí pacienti ze svých kapes. Česká republika je někde na polovině cesty, statistiky ukazují, že počet zubního kazu u dospělé populace významně klesá. Jsou už velké části území, kde opravdu vidíme to, co jsme dřív vídávali jenom na zahraničních stážích, tj. že je řada dospělých zcela zdravá.

Problematika hygieny dutiny ústní u dětí je ale mnohem složitější. Je to dobře vidět na tom, že zatímco počet kazů u dospělých klesá, u mléčných zubů počet kazů dokonce stoupá. Nestačí jenom dítě motivovat ke správné hygieně. Je třeba si najít každý den čas na to, abych ho nechal si čistit chrup, ale pak vše ještě musím zkontrolovat a dočistit. To je časová investice, kterou řada rodičů není ochotna do svého dítěte dát.

Hygiena o dutinu ústní, jakkoli je to nesnadné, musí přijít už s prvními prořezanými zuby, někdy na šestém měsíci života.

Dnes jsou často tzv. mléčné zuby ponechány ladem s tím, že „stejně vypadnou“ a péče v řadě rodin začíná někdy kolem šestého, osmého roku, kdy nezřídka na prvních prořezaných druhých zubech už jsou kazy. Je to pozdě, hygiena o dutinu ústní, jakkoli je to nesnadné, musí přijít už s prvními prořezanými zuby, někdy na šestém měsíci života a rodiče by nejprve měli důkladně čistit zuby svým dětem samostatně a postupně je začleňovat.

Moderní aplikace, které učí čistit chrup

Důležitá je škola hrou, moderní svět nám umožňuje nejrůznějšími aplikacemi na mobilních telefonech, limitovanými pohádkami, pomoci dítěti překlenout a změřit čas čištění dutiny ústní. Existuje i řada aplikací, které dítěti umožní, aby sledovalo, kolik procent vyčištěných zubů má, eventuálně aplikace dá signál, kdy je třeba přejít z jedné části dutiny ústní na jinou a celý proces zábavným způsobem řídí.

Česká republika zvyšuje rok od roku spotřebu zubních kartáčků a zubních past u dětí i dospělých a je to jistým znakem, že se hygiena o dutinu ústní zlepšuje. Stále ještě ale investujeme násobně méně než třeba sousední Němci. Českou republiku čeká ještě dlouhá cesta, v roce 2027 nebudeme v cíli, jako některé jiné země, ale jestli v roce 2027 bude situace o 50 % lepší než teď, bude to znamenat několik stovek tisíc zdravých dětských zubů navíc, a to za to stojí.

Prezident České stomatologické komory
Doc.MUDr. Roman Šmucler, CScPřečtěte si také: CHCETE ZABEZPEČIT SVÉ DÍTĚ? POJISTĚTE HO

Další článek