Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovědná společnost » JAN KOČÍ: AI A DIGITALIZACE MĚNÍ DNEŠNÍ PRŮMYSL
ADVERTORIAL

Díky AI a digitalizaci dochází k transformaci českého průmyslu. Jaká pozitiva, ale i výzvy tato proměna firmám přináší?

Ing. Jan Kočí

Expert na digitalizaci a AI z TUL. Pomáhá podnikům zavádět nejmodernější technologie do výroby. Díky strojovému učení se svým týmem automatizuje nastavení laserů (cílem je i využití ve vesmíru). Podílí se na transformaci českého průmyslu pomocí AI a spolupracuje s firmami jako ŠKODA AUTO či Trask. O AI také pravidelně přednáší.

Podniky k nám často přicházejí s potřebou digitalizace procesů nebo s požadavky na zpracování a analýzu velkého množství dat. To je dnes v podstatě základ pro firmy, které chtějí zůstat konkurenceschopné. Zajišťujeme pro ně vývoj cloudových řešení a aplikací na míru. Firmy často řeší integraci různých systémů nebo potřebují pokročilé zabezpečení dat. Velkou roli hraje i umělá inteligence a strojové učení, které pomáhá s analýzou dat a predikcí chyb ve výrobě. Firmy také zajímá, jak využít rozšířenou realitu v průmyslové praxi, například při školení zaměstnanců nebo v oblasti vzdálené podpory.

Udržitelný rozvoj na CXI >

Například jeden náš klient hledal způsob, jak efektivně sbírat a analyzovat provozní data z jejich výrobních linek. Vytvořili jsme systém, který dokáže z těchto dat odhalovat anomálie a potenciální problémy dříve, než k nim skutečně dojde. Jiný projekt se týkal vývoje cloudové aplikace pro správu a plánování výroby. Tato aplikace firmě umožňuje lepší kontrolu nad celým procesem. Často se také setkáváme s požadavky na řešení týkající se IoT a propojení různých zařízení, která pak umožňují sledovat jejich stav v reálném čase.

Oddělení pro rozvoj lidských zdrojů >

Konference IQLANDIA 2024
Konference IQLANDIA 2024; zdroj: archiv TUL

Jedním z našich hlavních projektů je LasApp. V něm vyvíjíme algoritmy na bázi strojového učení a umělé inteligence pro automatizaci a nastavení laseru. Vize je, že tento systém bude schopen plně autonomního provozu, a to třeba i na oběžné dráze. Dále pracujeme na expertním systému, který využívá umělou inteligenci k prediktivní údržbě strojů – analyzujeme vibrační data a identifikujeme potenciální poruchy dříve, než se objeví. A třetí projekt je zaměřen na interní carsharing. To znamená, že vyvíjíme systém, který dokáže optimalizovat rezervace a využití firemních aut, aby byla vozidla využívána co nejefektivněji.

Velkým úspěchem je naše účast na projektu LasApp, který posouvá hranice možností v oblasti automatizace a umělé inteligence. Také jsem hrdý na to, že můžeme pomáhat podnikům s digitalizací v rámci projektu eDIH. Zmínil bych i spolupráci s firmami, jako jsou ŠKODA AUTO, Trask nebo Modelárna Liaz. Tyto společnosti se s naší pomocí vydaly cestou digitalizace a efektivnějšího řízení výrobních procesů.

Co je a co není umělá inteligence? Chcete se dozvědět, jaké jsou další způsoby využití AI ve výrobě, kdy vznikl první chatbot a mnoho jiných zajímavostí? Podívejte se na záznam inspirativní přednášky Jana Kočího na téma AI technologie ve výrobě.

Next article