Domovská stránka » Životní styl » Věnováno rodičům » ŽIVOT S ATOPICKÝM EKZÉMEM
ADVERTORIAL

O Atopickém ekzému slýcháme nejčastěji ve spojení s malými dětmi. Někteří se s ním trápí ale i v dospělosti. O tom, proč vzniká, zda se dá léčit a jaký má vliv na kvalitu života pohovořil primář dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, PhD, MBA.

Kdy vzniká a jak se projevuje atopický ekzém?

Atopický ekzém (neboli atopická dermatitida) vzniká nejčastěji u dětí, ale může se objevit kdykoli v průběhu života. První projevy mohou vzniknout již v prvních týdnech či měsících života. Dle dostupných informací je v 80 % případů diagnóza stanovena do 5 let věku. Projevy mohou být různé, u dětí jsou typická červená ložiska na obličeji, v záhybech na rukou a nohou, v těžších případech i na trupu. Kůže bývá zpravidla velmi suchá, svědí, ložiska mohou u některých pacientů mokvat.

Vyžaduje kůže s atopickým ekzémem speciální péči?

Vzhledem k nadměrné ztrátě vody z kůže pacientů s atopickou dermatitidou je nutná pravidelná hydratace. Kůže se musí pravidelně promazávat, minimálně dvakrát denně, u dětí častěji. Voda kůži vysušuje, a proto je aplikace hydratačního krému po sprchování nebo koupání v bazénu nutná. V současnosti, kdy bychom si všichni měli pravidelně dezinfikovat ruce, pacienti s atopickým ekzémem by si měli po použití dezinfekce ruce také promazat, protože dezinfekční roztoky s alkoholem kůži velmi vysuší a podráždí.

Mívají kožní onemocnění vliv i na psychiku pacienta?

Kožní onemocnění mají silný dopad na psychiku a na kvalitu života pacienta. První velký stres pro pacienta je, že projevy vidí ostatní lidé. Spousta lidí si stále myslí, že všechno nezdravé na kůži je infekčního původu a přenosné dotykem. Atopici se pak potýkají se šikanou ve škole nebo diskriminací při pracovních pohovorech. Atopický ekzém silně svědí, takže pacienti často neudrží pozornost, třeba děti nejsou schopny se plně soustředit ve škole. Atopici mohou mít také problémy se spaním, protože je svědění budí několikrát za noc. Druhý den jsou ospalí a nejsou schopni podat takový výkon, jako kdyby spali dobře.

Jaké jsou nejefektivnější možnosti léčby?

Atopický ekzém se rozhodně dá řešit. Jeho léčba však bývá náročná a není u každého pacienta stejná. Předtím, než se nasadí ta „pravá“ medicínská léčba, je potřeba zjistit a následně eliminovat spouštěče atopického ekzému. U někoho to může být potravinová alergie, u někoho prach nebo zvířecí srst.

Každý pacient musí několikrát denně aplikovat hydratační krémy, aby obnovil porušenou kožní bariéru. U medicínské terapie záleží na rozsahu onemocnění. U lokalizovaných forem zůstává stále lékem první volby lokální aplikace kortikosteroidů. Spousta lidi si myslí, že kortikoidy jsou škodlivé, ale pokud se aplikují správně, jedná se o velmi bezpečnou a účinnou formu terapie. Lokální imunomodulátory lze aplikovat u dětí starších 2 let a dospělých. U těžších forem je potřeba nasadit systémovou léčbu. U dětí starších 8 let můžeme použít fototerapii UV zářením, jinak existují i tabletové varianty. Pro těžké formy atopického ekzému je nově k dispozici i biologická léčba určená pro dospělé pacienty a děti starší 12 let.

Primář dermatovenerologické kliniky
3. LF UK a FN Královské Vinohrady
doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, PhD, MBA

Další článek